18 yaş öncesi BES’e girene, eğitim için kısmi ödeme planlanıyor

11. Sigorta Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lider Vekili Ali Ersoy, “Henüz, 1 yıllık müddet tamamlanmış olmasına karşın, 18 yaş altı 400 bine yakın iştirakçimiz sisteme dahil olmuş, bunların toplam fon büyüklüğü 1 milyar TL’ye yaklaşmıştır” bilgisini verdi.

18 YAŞINDAN EVVEL BES’E GİREN ÖĞRENCİLERE FIRSAT

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; gelecek periyotta BES’in cazibesini artırmaya yönelik birtakım adımlar atılacağını bildiren Ersoy, “Bu kapsamda, konut alma, evlilik ve iş kurma üzere iştirakçilerin finansmana muhtaçlık duyacakları değerli olaylarda, avantajlı şartlarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya devam edebilecekleri bir uygulama üzerinde de çalışmalarımız son etaba gelmiştir. Bahsedilen çalışma kapsamında, 18 yaşından evvel sisteme girmiş iştirakçilerimize, üniversite eğitimi için kısmen ödeme alma hakkı getirmeyi de planlamaktayız” sözlerini kullandı.

“BES Armağan Sertifikası” uygulamasıyla, şahısların yakınlarına özel günlerinde, dijital usulleri kullanarak kolay ve pratik bir biçimde katkı hissesi ikram etmelerine imkan tanıyacak çalışmalarda son etaba gelindiğini vurgulayan Ersoy, tüm bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile kısa bir müddet içerisinde, BES’teki toplam iştirakçi sayısının 17 milyonu aşacağını, toplam fon büyüklüğünün de 500 milyar TL’ye ulaşacağını öngördüklerini lisana getirdi.
karabağlar escort

İŞTİRAKÇİ SAYISI 14 MİLYON

15 emeklilik şirketinin faaliyet gösterdiği bu alanda, 14 milyon civarındaki iştirakçi ve çalışanlar ile 271 milyar TL’si BES tarafında, 21 milyar TL’si ise OKS tarafında olmak üzere yaklaşık 292 milyar TL büyüklüğe ulaşıldığını tabir eden Ersoy, birçok kişinin geleceğini finansal manada garanti altına almasına aracı olunduğunu hatırlattı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*