Ahmed Arif’in büstündeki şiiri yırttılar

Diyarbakırlı şair Ahmed Arif’in Sur ilçesinde Çiftkapı ile Tekkapı ortasındaki parkta bulunan büstü tahrip edildi.

Büstteki “Diyarbekir Kalesi’nden Notlar” şiirinin dijital baskısına, kimliği meçhul kişi yahut bireylerce ziyan verildi.

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Lideri Kenan Aksu, kentin bilim, sanat ve edebiyat alanında çok kıymetli pahalar yetiştirdiğini ve bunlardan birinin de Ahmed Arif olduğunu söyledi. Aksu, “Biz yaşadıkları devirde aslında sahip çıkmamışız. Yapılan heykel zati benzemiyor. Bunu yapan yanlış yapmış, bunu yırtan da yanlış yapmış. Halkımızın bu hususta bilinçlenmesini istiyoruz. Kıymetlerimize sahip çıkalım” dedi.

Vatandaşlardan Recep Bektaş da “Çocuklar burada gezerken bir el atmışlardır, yırtmışlardır, diye düşünüyorum. Olağan ki hassasiyet göstermemiz lazım. Çok kıymetli beşerler. Yani Diyarbakır’ın yüz akları. Bunlara hassasiyet göstermemiz lazım. Daha kaliteli bir iş yapılabilirdi. Daha kalıcı bir eser yapılabilirdi. Diyarbakır’ın kalitesine, ismine yakışmıyor” diye konuştu.

Öte yandan, Ahmed Arif’in büstü 5 yıl evvel de 2 kişinin taarruz sonucu tahrip edilmiş, büst Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak, tekrar yerine konulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*