Almanya’dan doğalgaza KDV indirimi

Almanya doğalgaz krizi nedeniyle yükselen faturalara tahlil bulmak için 1 Ekim’de başlayıp Mart 2024’te bitecek formda KDV indirimi uygulayacak.

Almanya artan güç maliyetletlerinden etkilenen hane halkı ve şirketlerin yükünü hafifletmek için doğalgazdaki katma paha vergisini süreksiz olarak yüzde 19’dan yüzde 7’ye indirecek.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün gazetecilere verdiği kısa demeçte kelam konusu hamleyi duyurdu ve tedarikçilerin KDV indirimini tüketicilere yansıtmasını beklediklerini söyledi.

1 EKİM’DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Bloomberg’in haberine nazaran düşük KDV oranı 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak ve Mart 2024’ün sonunda geçerliliğini yitirecek.

Avrupa’nın en büyük iktisadı bu ay doğalgaza yeni bir vergi uygulaması da getirmişti. KDV indirimi üzere 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek ve Mart 2024’te sona erecek yeni doğalgaz vergisi 1000 metreküp başına 25,5 Euro olarak belirlenmişti. Kelam konusu vergi hem üretim sürecinde doğalgaz kullanan kurumsal müşteriler hem de hane halkı için güç faturalarını artıracak.

Almanya İktisat Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran yeni vergiden elde edilen gelir halihazırda 34 milyar Euro ödenek talep eden doğalgaz ithalatçılarının maliyetlerini dengelemek için kullanılacak.

Almanya’nın güç devi Uniper SE dün yılın birinci yarısı için 12 milyar Euro’dan fazla ziyan bildirdi.

‘TÜKETİCİLERİN MALİYET YÜKÜNÜ AZALTACAK’

Scholz, KDV indirimi adımıyla tüketicilerin yükünü, doğalgaz vergisinin yarattığı baskıdan çok daha fazla azalttıklarını söyledi. Almanya Başbakanı indirimli KDV oranının doğalgaz vergisi tahsil edildiği sürece geçerli olacağını belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Avrupa büyük bir güç kriziyle karşı karşıya. Hem Scholz hem de Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i enerjiyi Avrupa’ya karşı bir silah olarak kullanmakla suçluyor.

Habeck, Kremlin’i fiyatların yükselmesine neden olan “yapay bir kıtlık” yaratmakla itham ediyor.

Bununla birlikte Alman hükümetinin doğalgazdaki KDV oranını düşürme kararının Avrupa Birliği kurallarına uyması gerekiyor.

Bloomberg’in gördüğü ve AB Komitesi’nin İktisattan Sorumlu Üyesi Paolo Gentilioni’nin Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner’a yazdığı 17 Ağustos tarihli mektupta Gentilioni yüzde 5’lik bir düşüşün AB kurallarıyla uyumlu olacağını yazmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*