Atina’daki orman yangını ikinci gününde devam ediyor

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın kuzeyinde yer alan Penteli ve Rapentosa Dağı’nda dün yerel saatle 03.30’da başlayan orman yangını ikinci günde de devam ediyor. Kısa sürede yayılan yangın nedeniyle 4 yerleşim bölgesi alevlere teslim oldu, 600’den fazla kişi de bölgeden tahliye edildi. Hızı saatte 80 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar sebebiyle kontrol altına alınamayan alevler, onlarca evi kullanılamaz hale getirdi.

BÜYÜK ÇABA SARF EDİYORUZ

Yunanistan İtfaiye Teşkilatı Basın Temsilcisi Epipyrago Ioannis yaptığı açıklamada, yangının kısa süre içerisinde 23 kilometrekare alana yayıldığını ve alevlerin kamu kurumlarına, tarım alanlarına ve yerleşim noktalarına sıçradığını söyledi. Yunan Polis Teşkilatı, Genelkurmay Başkanlığı, gönüllü kuruluşlar ve Romanya itfaiye ekiplerinin de yangın söndürme çalışmalarına destek verdiğini belirten Ioannis, “85 itfaiye aracı, 420 itfaiyeci, 22 askeri araç, 150 asker, 282 polis, 3 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter ve gönüllülerden oluşan ekipler, yangını söndürmek için 29 saattir aralıksız şekilde çalışıyor. Yangının hanelere ulaşmaması için büyük çaba sarf etmekteyiz. Şu ana kadar 29 ev, 5 kamu kurumu, 2 endüstriyel bina, 3 kilisenin kullanılamaz hale geldiğini tespit ettik. Yangının bölgede yaşayan 34 bin vatandaşımızı doğrudan etkilediğine inanıyoruz. Yangının en yoğun olarak hissedildiği Penteli, Neo Penteli ve Ekali semtlerindeki yüzlerce vatandaşımızı güvenli alanlara taşımış bulunuyoruz” dedi.

ZOR BİR GECEYDİ

Gece boyunca yangına müdahale edildiğini ifade eden İtfaiye Departmanı Sözcüsü Yiannis Artopioes, “Zor bir geceydi. Rüzgarın şiddeti nedeniyle alevler tüm müdahalelere rağmen yön değiştirdi” açıklamasında bulundu.

BAŞBAKAN’DAN ZİYARET

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Ulusal Operasyon ve Kriz Yönetimi Koordinasyon Merkezine gelerek son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Sağlık Bakanı Thanos Plevris de Ulusal Acil Durum Merkezi’ne ziyarette bulundu.

ALEVLER ÇOCUK HASTANESİNE KADAR ULAŞTI

Pendeli Çocuk Hastanesi’ne yaklaşan alevlerin ardından, 71 çocuk hastaneden tahliye edilmiş, 35 çocuk tedbir amacıyla Mitera Vakfı’na ve 36 çocuk da Aglaia Kyriakou Çocuk Hastanesine sevk edilmişti. Bölge yakınında bulunan Ulusal Gözlemevi de boşaltılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*