Borell: Rusya dünyadaki açlığın sebebidir

Tatil öncesi yılın son AB Dışişleri Bakanları toplantısı Belçika’nın başşehri Brüksel’de yapıldı. Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ele alınan bahisler hakkında konuşan Borrell, “Her geçen gün Rusya sivilleri vurmaya devam ediyor. Savaşta cinsel hataların da işlendiği bilgilerini alıyoruz. Rusya, Ukrayna’nın buğday rezervinin ihracını engelliyor. Rusya dünyadaki açlığın sebebidir” dedi.

AB’den Ukrayna’ya 500 milyon euroluk ek askeri yardım

Rusya’nın dünyada güç ve besin krizine neden olduğuna dikkat çeken Borrell, “Ukrayna devletini yok etmek istiyor. Bakanlarımız oy birliğiyle bağımsızlık ve özgürlük savaşında Ukrayna’ya yakın dayanağa devam etmeye karar verdi. Ukrayna daha fazla silaha muhtaç. Savaş sürüyor. Barış takviye programımız çerçevesinde 500 milyon euro özgür bırakılacak” dedi.

”Yaptırımlar sonuç veriyor”

Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda çalışmaya devam ettiklerini aktaran Borrell, yaptırımların işe yaradığını ve Rus iktisadında ağır ekonomik zorluklara neden olduğunu söz ederek, “Tatil sonrası Ukrayna’nın AB üyeliği süreci için gerekli olan ıslahat adımlarını ele alacağız” dedi.
AB’nin aldığı önlemlerle petrol fiyatlarının düştüğünü tez eden Borrell, “Aldığımız yaptırım kararlarıyla petrol fiyatlarını savaş öncesi oranlara düşürdük” tabirlerini kullandı.

AB’den Latin Amerika ve Karayip açılımı

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi için yeni bağlar geliştirmek istediklerini belirten Borrell, “Meksika ve Şili ticaret ve hür bölge mutabakatları çerçevesinde birtakım manilerin kaldırılmasına karar verildi” dedi.
Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde dijital diplomasi konusunda AB olarak daha etkin olmaya karar verildiğini belirten Borrell, AB’nin teknolojik çabasına takviye vereceğini söyledi. Borrell, ayrıyeten yakın bir gelecekte İsrail ile yine İştirak Kurulu toplantılarına da başlanacağını bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*