CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: TÜİK 20 yıldır tarım sayımı yapmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Vilayet Müdürlüğü’nün resmi kayıtlarına nazaran bağ ve bahçe olarak görünen lakin ağaçlar ve omcalar kuruduğu için yıllardır meyve üretilmeyen Bor İftiyan bölgesinde bir tarlada, CHP Bor İlçe Lideri Erdal Gevrekçi ve yönetici Hakkı Taşdemir ile birlikte bir açıklama yaptı.

Türkiye’de tarlaya dönüşmesine karşın hala bağ ve bahçe olarak görünen çok sayıda arazinin bulunduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İçinde bulunduğumuz alan Tarım Vilayet Müdürlüğü kayıtlarına nazaran bağ ve bahçe olarak görünüyor. Lakin ne dikili omca kalmış ne de ağaç. Kayıtlarda buraların üretim yapılan alanlar olduğu varsıyılıyor. O nedenle de TÜİK’in ziraî üretim bilgilerinde yanlışlar ortaya çıkıyor. Tarım sayımı bir an evvel yapılmadır” dedi.

En son tarım sayımının 2001 yılında yapıldığını söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜİK’in her 10 yılda bir yapması gereken tarım sayımının 20 yıldır yapmadığına dikkat çekti.

TARLALAR RESMİ KAYITLARDA HALA BAĞ VE BAHÇE OLARAK GÖRÜNÜYOR

Tarım sayımı yapılmadığı için TÜİK’in bitkisel üretim datalarının sağlıklı olmadığını söyleyen CHP Milletvekili Gürer, birçok yerde bağ, bahçe olarak görülen yerlerin aslında bu özelliklerini yitirip tarlaya dönüştüğüne dikkat çekti.

“EKİLİ TARIM ALANLARI 5 MİLYON HEKTAR AZALDI”

Devlet Planlama Teşkilatı’nın 1980 yılındaki bilgilerine nazaran ülkemizde 28 milyon hektar varım toprağı varken, Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığının bilgilerine nazaran günümüzde tarım toprağı varlığının 23 milyon 100 bin hektara gerilediğini belirten Ömer Fethi Gürer, 5 milyon hektar tarım toprağının bu mühlet içinde tarım dışı kaldığına işaret etti.

“GERÇEK BİLGİLER ORTAYA ÇIKMALI”

Doğru bilgilere ulaşabilmek için TÜİK’in bir an evvel tarım sayımını yapması gerektiğine değinen Gürer, “Tarım sayımı yapılmalı ki gerçekli datalar ile durum açıklanmalı” diyerek her yıl TÜİK’in yaptığı bitkisel üretim iddialarında kimi eserlerde 2 milyon tona kadar yanılmaların ortaya çıktığına da işaret etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*