Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’ya gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin daveti üzerine günübirlik çalışma ziyareti için Lviv’e gitti.

Cumhurbaşkanlığı uçağı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan hareket eden Erdoğan’ın Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy ile stratejik paydaşlık seviyesindeki Türkiye-Ukrayna münasebetlerini değerlendirmesi bekleniyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukraynalı mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde stratejik iştirak seviyesindeki Türkiye-Ukrayna bağları tüm veçheleriyle pahalandırılacak.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE ÜÇLÜ ZİRVE 

Ziyaret sırasında ayrıyeten Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iştirakleriyle üçlü bir görüşme gerçekleştirilmesi de öngörülüyor. Kelam konusu görüşmede Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı hedefiyle teşkil edilen sistemin faaliyetlerinin artırılarak sürdürülmesi ve Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alınacak.

.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*