Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Reisi’den kritik İsrail-Filistin görüşmesi

İsrail-Filistin çatışmalarını, dünya kamuoyu seyrederken Türkiye akan kanı durdurmak için yoğun çaba sarf ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar 15 liderle görüştü, Dışişleri Bakanlığı ve MİT de arabuluculuk için devreye girdi.

ERDOĞAN, SON OLARAK REİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, İsrail-Filistin arasındaki çatışmalı süreç, bölgede artan gerilim ve çözüm için atılması gereken adımlar ele alındı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, görüşmede çatışmaların bir an önce sona ermesinin bölge ve dünya barışı adına önemli olduğunu, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için Türkiye’nin yoğun çaba sarf ettiğini, gerilimi artırıcı adımlardan uzak durulması gerektiğini ve İsrail-Filistin meselesinde karşılıklı atılacak müspet adımların kalıcı çözümü beraberinde getirebileceğini ifade etti.

ERDOĞAN’DAN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Ekim’den bu yana diplomasi trafiğini sürdürürken, 14 devlet ve hükümet başkanıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İlk görüşmesini Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile yapan Erdoğan, aynı gün başkanlık ettiği Kabine toplantısına aralar vererek diplomatik temaslarını sürdürdü. Erdoğan, İsrail-Filistin gerilimi gündemiyle 4 liderle görüştü.

Önce Filistin Devlet Başkanı Abbas ile konuşan Erdoğan, ardından Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştü. Daha sonra İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefon görüşmesi yapan Erdoğan, Herzog’a sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve sükunetin bir an evvel tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Kalıcı barışın sağlanması için Türkiye’nin gayretlerinin artarak süreceğini söyleyen Erdoğan, diplomasi trafiğine Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile de devam etti. Kabineden sonra Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşen Erdoğan, gerginliğin sonlandırılması için yapılabilecekleri değerlendirdi.

BARIŞÇIL ÇABALARA DESTEK

10 Ekim’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşen Erdoğan, orantısız saldırıların durumu daha fazla çıkmaza sürükleyeceğini vurguladı, tarafların itidalle hareket ederek fevri adımlardan uzak durmalarının çok önemli olduğuna işaret etti.

Aynı gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefon görüşmesi yapan Erdoğan, İsrail ve Filistin arasındaki kaygı verici çatışmalı sürecin seyrini ve gerilimin yayılmasını önleyici tedbirleri değerlendirdi. 11 Ekim’de de Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmelerde bölge ülkelerinin çatışmaların sona ermesi için yapıcı mesajlar vermesinin önemli olduğunu dile getirdi.

İKİ DEVLET TEMELLİ ÇÖZÜM

12 Ekim’de BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile görüşen Erdoğan, daha sonra dünyaya “Arabuluculuk ve gerilimi azaltmada Erdoğan önemli bir rol oynayabilir” mesajı veren Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü. 13 Ekim’de, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Erdoğan, özellikle Batılı ülkelerin gerilimin dozunu azaltıcı adımlar atması gerektiğini söyledi. Uluslararası toplumun, sorunun kalıcı biçimde ortadan kalkması için Türkiye’nin iki devletli çözüm temelindeki önerilerine kulak vermesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, samimiyetle yaklaşılması durumunda hem bölgeyi hem de dünyayı rahatlatacak bir çözümün bulunabileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx