Deniz Kuvvetleri’nin kurtarıcı timi PAK, üstün yetenekleriyle göze çarpıyor

Paraşütle Arama Kurtarma (PAK) timi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde vazife yapıyor.

Tim, deniz altında ve yüzeyinde kurtarma operasyonları icra ediyor.

PAK ayrıyeten, kurtarma operasyonları sırasında mavi sulara kurulan can salında tıbbi müdahale yapabilen sayılı askeri üniteler ortasında yer alıyor.

Kabiliyetleriyle dikkat çekiyorlar

Denizlerde yaşanabilecek aksiliklerde paraşütleriyle sulara atlayıp, kritik müdahalelerle hayat kurtarmayı hedefleyen Türk Deniz Kuvvetleri PAK timi, yüksek yetenek ve kabiliyetleriyle “Mavi Vatan”da misyon yapan tüm dost ögelere inanç veriyor.

Mavi Vatan’ı savunmak için yüksek imkan ve kabiliyetle misyon yapan Türk Deniz Kuvvetleri, bir yandan tehditlere karşı tedbir alırken, eğitimlerle de çalışanını şiddetli şartlara hazırlıyor.

PAK timi paraşüt atlayışıyla bölgeye ulaştı

PAK timinin Marmaris Aksaz açıklarında senaryo gereği satha (su yüzeyi) çıkamadığı bildirilen bir denizaltından işçi kurtardığı eğitim görüntülendi.

Eğitim senaryosu kapsamında ihbar üzerine bölgeye hareket eden C-130 tipi uçaktan paraşütle yüksek irtifa atlayışı yapan takım, bildirilen koordinata noktasal iniş yaptı.

Acil müdahale merkezi kurdular

Özel eğitimli Su Altı Taarruz (SAT) ve sıhhat işçisinden oluşan tim, süratle yüzerek tekrar uçaktan deniz yüzeyine bırakılan 2 lastik bota ulaştı.

Daha sonra uçaktan denize indirilen 25’er kişilik 4 can salı ve tıbbi gereç sandıklarını da alan grup, su yüzeyine “can salı köyü” ismi verilen acil müdahale merkezi kurdu.

Gıda ve su desteği

Ekip, sudan çıkardıktan sonra botlarında müdahale etmeye başladıkları yaralıları acilen “can salı köyü”ne taşıdı.

Serbest çıkışta yaşanan basınç ve denizde uzun mühlet kalmaya dayalı sorun yaşayan işçiye birinci tıbbi müdahalenin akabinde durumu olağana dönenlere ise besin ve su dayanağı sağlandı.

Film sahnesini aratmadı

Ekip, bu süreçler sırasında uzun müddet suda kalmaya bağlı ısı kaybına karşı da gerekli müdahaleleri yaparak, mümkün kırık ve yaralanmaları da göz önünde bulundurdu.

Ekibin kazazedeleri hayatta tutmak için vakitle yarıştığı anlar sinema sahnesini aratmadı. Hayati olan birinci müdahaleyi tamamlayan PAK timi, tekrar botlara aldığı kazazedeleri bölgeye ulaşan Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi’ne nakletti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın üstün yetenekleri

Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi tarafından ileri tıbbi triaj yapılarak tıbbi durumlarına bağlı tedavi alanlarına ayrılan kazazedeler için tıbbi durumlarına uygun ileri tedavi sürecine geçildi.

AA’nın haberine nazaran, durumu kritik olan kazazedeler ise gemideki birinci müdahale sonrası gemiye iniş yapan helikopterle en yakın sıhhat kuruluşuna sevk edildi.

Paraşütle bölgeye atlayarak tıbbı müdahale yapan tim, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın üstün yeteneklerini bir defa daha ortaya koydu.

Gönüllü çalışandan seçiliyor

PAK timi, SAT Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda açılan askeri paraşüt kursunu muvaffakiyetle tamamlayan istekli çalışandan seçiliyor.

6’sı sualtı taarruz komandosu, 6’sı tabip ve sıhhat astsubaylarından oluşan 12 kişilik PAK timi, satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltından kurtulan kazazedelere uzak uzaklıklarda birinci müdahale takviyesini sağlıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Sualtı Taarruz Komutanlığı bünyesindeki timin dünyadaki denizaltılardan işçi arama kurtarma misyonunu icra eden 3 timden biri olduğu belirtiliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*