Doğal şifa kaynağı bu meyve hem cildinizi gençleştiriyor hem de kırışıklıklarınıza âlâ geliyor

Kayısı gülgiller familyasından 4 metre ile 6 metre uzunluğunda meyve ağacıdır. Kayısı meyvesi cevizden biraz daha irice olup sarı renkli, etli, sulu, sert ve tek çekirdeklidir. Çiçekleri ise beyaz ya da pembe renklidir. Yetiştirilmesi dünyanın çabucak her yerine yayılmış olsa da daha çok Akdeniz’e yakın olan ülkeler ile Avrupa ve Asya kıtalarında yetişmektedir. Son derece besleyicidirler ve gelişmiş sindirim ve göz sıhhati üzere birçok sıhhat faydasına sahiptirler.

İşte kayısının sıhhate ve beslenmeye yönelik 4 yararı.

1. ÇOK BESLEYİCİ VE DÜŞÜK KALORİLİ

Kayısı çok besleyicidir ve birçok temel vitamin ve mineral içerir. Sadece 2 taze kayısı (70 gram) şunları sağlar.

  • Kalori: 34
  • Karbonhidrat: 8 gram
  • Protein: 1 gram
  • Yağ: 0.27 gram
  • Lif: 1.5 gram
  • A Vitamini: Günlük Bedelin (DV) %8’i
  • C Vitamini: DV’nin %8’i
  • E Vitamini: DV’nin %4’ü
  • Potasyum: DV’nin %4’ü

Ayrıca, bu meyve bedeninizdeki özgür radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan yeterli bir beta karoten, lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Kabuğu çok ölçüde lif ve besin içerdiğinden kayısıları bütün ve kabuksuz olarak tüketmek en güzelidir.

2. YÜKSEK ANTİOKSİDANLAR

Kayısı, beta karoten ve A, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere birçok antioksidan için şahane bir kaynaktır. Dahası, şeker hastalığı ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı müdafaa sağladığı gösterilen flavonoidler ismi verilen bir küme polifenol antioksidanı bakımından zengindirler.3. GÖZ SIHHATİNİ GELİŞTİRİR

Kayısı, A ve E vitaminleri de dahil olmak üzere göz sıhhati için gerekli olan birçok bileşiğe sahiptir. A vitamini, gözlerinizdeki ışık pigmentlerinin eksikliğinden kaynaklanan bir bozukluk olan gece körlüğünün önlenmesinde hayati bir rol oynar, E vitamini ise yağda çözünen bir antioksidandır ve gözlerinizi hür radikal hasarından korumak için direkt gözünüze girer. Bu ortada, kayısıya sarı-turuncu rengini veren beta karoten, A vitamininin öncüsü olarak hizmet eder, yani bedeninizin onu bu vitamine dönüştürebileceği manasına gelir. Diğer kıymetli kayısı karotenoidleri ortasında lutein ve zeaksantin bulunur. Gözlerinizin lenslerinde ve retinalarında bulunurlar, oksidatif gerilime karşı müdafaa sağlarlar

4. CİLT SIHHATİNİ ARTIRIR

Kayısı yemek cildinize yarar sağlar. Kırışıklıkların ve cilt hasarının ana nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı üzere çevresel faktörlerdir. Dahası, araştırmalar ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma, güneş yanıkları ve ölümcül bir cilt kanseri çeşidi olan melanom riskiniz ortasında direkt bir irtibat olduğunu gösteriyor. Özellikle, kayısıların sağladığı antioksidanlarla dolu sağlıklı bir diyetle bu cilt hasarının bir kısmıyla savaşabilirsiniz. Her ikisi de bu meyvede bulunan C ve E vitaminleri cildinize yardımcı olabilir. Bilhassa C vitamini, hür radikalleri nötralize ederek UV hasarına ve çevresel kirleticilere karşı muhafaza sağlar. Ayrıca, bu vitamin, cildinize güç ve elastikiyet veren kolajen oluşturmaya yardımcı olur. C vitamini yüksek bir diyet yemek cildinizin UV hasarından güzelleşmesine ve kırışıklıkları önlemesine yardımcı olabilir. Bir öteki kayısı besin hususu olan beta karoten güneş yanıklarına karşı müdafaa sağlayabilir. 10 haftalık bir çalışmada, beta karoten desteği güneş yanığı riskini %20 oranında azalttı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*