Elektronik sigara şirketine 438 milyon dolarlık ceza

Juul, ABD yargısı ile yaptığı muahede sonucunda 30’dan fazla eyalette reklam yasakları uygulayacak. Bu yasaklardan biri de 35 yaş altı şahısların reklamlarda kullanılmaması olacak. Öte yandan 438,5 milyon dolar para cezası verilen Juul’un Amerika’da satışı büsbütün de yasaklanabilir. Ama şirket, kelam konusu muahedeyi geçmişten gelen sıkıntıları çözme uğraşlarının değerli bir kesimi olarak kıymetlendirdi.

BBC’de yer alan habere nazaran, ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), haziran ayında Juul eserlerinin sıhhate tesirine yönelik kâfi data olmadığı için kelam konusu eserleri yasaklama kararı almıştı. Ama şirket, alınan bu kararı temyize götürmüş ve yasaklama kararı uygulamaya konmamıştı. Öte yandan şirkete karşı birçok eyalette açılan ferdî davalar da bulunuyor.

2019 yılında pazarlama stratejilerini değiştirdiklerini belirten şirket, kelam konusu kararın eski stratejileri göz önünde bulundurularak alındığını işaret etti. Eserlerinin yasaklanması konusunda birtakım datalar ve evraklar sunduklarının altını çizen şirket yetkilileri, FDA’nın bu evrakları inceledikten sonra yasaklama kararından vazgeçeceklerini savundu.

Juul, ülkede gençler ortasında elektronik sigara kullanımının artmasına yol açan şirket olarak gösterilmekteydi. Yapılan araştırmalara nazaran 2019’da ülkedeki lise öğrencilerinin çeyreğinden fazlası e-sigara kullanmaktaydı. Daha sonra bu oran giderek azaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*