Ermenistan’dan Azerbaycan’a saldırmazlık paktı imzalama önerisi

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Ordu Günü münasebetiyle düzenlenen merasimde barış anlaşmasını imzalama sürecinin uzaması ihtimaline karşı Azerbaycan’a saldırmazlık paktı imzalanmasını önerdiğini söyledi. Paşinyan, “Azerbaycan’a sınırın askerden arındırılmasını, karşılıklı silah kontrol mekanizmasını, ayrıca barış anlaşmasını imzalamanın beklenenden daha uzun süreceği anlaşılırsa saldırmazlık paktı imzalanmasını teklif ettik” diye konuştu.

Ermenistan’ın kendisine ait olanın dışında hiçbir toprak üzerinde iddiası olmadığını ve hiç kimsenin Ermenistan’ın herhangi bir toprağı üzerinde hak iddia edemeyeceğini vurgulayan Paşinyan, şöyle konuştu:

“Dediğim gibi biz bu sağlam ve geri dönülemez garantileri vermeye hazırız, ama benzer garantileri başkalarından da bekliyoruz. Biz bu yolu izlemeye hazırız ve ayrıca, Azerbaycan’a çeşitli güvenlik garanti mekanizmaları da sunduk. Örneğin, ordu birliklerinin Ermenistan SSC ve Azerbaycan SSC’nin idari sınırından karşılıklı bir şekilde çekilmesi. Bu sınır 1991 Alma Ata Deklarasyonu uyarınca devlet sınırı haline gelmiş, Ermenistan ve Azerbaycan 6 Ekim 2022’de Prag’da, bu temelde birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıyacakları konusunda mutabakata varmıştı. Birliklerin karşılıklı olarak geri çekilmesi, Azerbaycan SSC’nin tüm topraklarının Azerbaycan’ın, Ermenistan SSR’nin tüm topraklarının da Ermenistan’ın kontrolü altında olmasına olanak tanıyacak.”

One thought on “Ermenistan’dan Azerbaycan’a saldırmazlık paktı imzalama önerisi

  1. New tech could give Chatgpt a run for its money. It turns your Youtube videos into video games..keeps people engaged to watch every second. You can even reward them for watching the whole video and they give you their email to get the reward 😉 As seen on CBS, NBC, FOX, and ABC.

    Send me an email or skype message below to see if you qualify for a free GAMIFICATION of your video.

    Mike
    email: [email protected]
    skype: live:.cid.d347be37995c0a8d

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx