‘Favori gelin’ Kraliçe’nin vefatıyla yıkıldı! Büyük skandalın akabinde anne-kız olmuşlardı

Geçtiğimiz hafta 96 yaşında hayata veda eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in vefatına olan hüznü medyanın oldukça dikkatini çeken Sophie Rhyse Jones, kamuoyunda bir merak konusu haline geldi. Kraliçe Elizabeth’in en küçük oğlu Wessex Kontu Prens Edward’ın eşi olan Wessex Kontesi Sophie, Kraliçe’nin “en sevdiği gelini” olarak biliniyordu.

1965 yılında dünyaya gelen Sophie Rhyse Jones, İngiliz kraliyet ailesine evlilik yoluyla giren birinci orta sınıf kraliyet üyesi. 1999 yılında Prens Edward ile evlenen Sophie, bundan sonra Wessex Kontesi unvanını aldı. Sophie Rhyse Jones’un annesi bir sekreterdi, babası da bir lastik şirketinde yönetici olarak çalışıyordu.

DIANA BENZERLİĞİ

Kraliçe’nin beğenilen gelini, 1987 yılında müstakbel eşi Edward ile tanıştığında bir radyoda çalışıyordu. Daha sonra bir Halkla Bağlantılar Firması kurdu ve çocuk kitaplarının tanıtım işlerini üstlendi. Sophie, 1999’da Prens Edward ile evlendiğinde kısa saçları nedeniyle o sıralar mevti daha çok yeni olan Prenses Diana’ya benzetildi.


Prenses Diana, Wessex Kontesi Sophie

YENİ EVLİYKEN PATLAYAN SKANDAL

1999 yılında Prens Edward ile evlenip İngiliz kraliyet ailesine giren Sophie, 2000’lerin başında büyük bir skandala imza atıp ailede bir sarsıntı yarattı. 2001 yılında o devir sansasyonel haberlerle bilinen ve sonra bir skandalın akabinde kapanan News of the World gazetesi muhabirinin “oyununa gelen” Sophie, o sırada halkla bağlar kesiminde çalışmayı sürdürüyordu.

Arap piri kılığına giren muhabir, Sophie ile sohbetinin ses kaydını daha sonra yayınladığında da yer yerinden oynadı. Sophie o sohbette, ülkenin önde gelenleri hakkında ağza alınmayacak kelamlar sarf etti.‘TONY BLAIR BİLGİSİZ, EŞİ KORKUNÇ’

Kontes Sophie, sohbette periyodun başbakanı Tony Blair hakkında “cahil” tabirini kullandı. Blair’in avukat olan eşi Cherie için de “Korkunç bir tip tam manasıyla… Hala çalışıyor. Sanırım o bile kocasının başbakanlığının bu kadar sürebileceğini düşünmüyordu” dedi. Eski Başbakan John Major’ı kraliyet ailesinin birçok kusurunu örtmekle suçlayan, Maliye Bakanı Gordon Brown tarafından hazırlanan bütçeyle dalga geçen ve ”hepsi seçim için, çok oy kaybedecekler” yorumunda bulunan Sophie, Kraliyet ailesini de bol bol eleştirdi.

‘WILLIAM VE HARRY SALAK’

Sophie’nin skandal yaratan sohbetinde, Kraliçe’nin vefatıyla geçtiğimiz hafta kral olan periyodun Galler Prensi Charles ile iki oğlu William ve Harry’nin de ismi geçti. Sophie o sohbette Charles ile Camilla hakkında “İngiltere’nin popülaritesi en düşük çifti” sözünü kullandı. Halkın Camilla’yı kraliçe olarak görmek istemediğini de belirtti. Gazete muhabirinin tuzağına güzelce düşen Sophie o sohbette William ve Harry için “garip ve salak” York Dükü Prens Andrew ve Sarah Ferguson’ın kızları Beatrice ile Eugenie hakkında da “ömür uzunluğu sorun olacaklar” diye konuştu. Sonra da iki prensesin asalet unvanları sayesinde çalışmadan geçinmek istediklerini ileri sürdü.


Prens Harry, Prens William, Wessex Kontesi Sophie

KRALİÇE’YE ‘ANNE’ DİYORDU

Patlak veren skandal ülke gündemine damgasını vurmuşken ortadan geçen vakit içinde Sophie, bir formda kendisini affettirdi ve Kraliçe Elizabeth’in inancını kazanmayı başardı. Sophie ile Kraliçe giderek yakınlaştı ve küçük gelini II. Elizabeth’in “favorisi” haline geldi. Hatta ilerleyen yıllarda annesini kaybeden Sophie, kayınvalidesine “anne” demeye başladı.

Kraliçe ile Sophie’nin bilhassa de pandemi yasaklarının gevşemeye başlamasından sonra sık sık bir ortaya gelip vakit geçirdiği belirtiliyor. Askeri tarihe merakı olan gelin ile kayınvalidenin bu mevzuda uzun sohbetler yaptığı, kraliyet arşivlerindeki tarihi dokümanları incelediği söyleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*