İfşacı psikoloğa dava: Danışanının mahrem bilgilerini WhatsApp’ta paylaştı

Sabah’ta yer alan habere nazaran konuşma bozukluğu sorunu yaşayan 27 yaşındaki M.A. tavsiye üzerine psikolog Hasan Hakan Özyurt’un İstanbul Bahçelievler’deki kliniğinde tedaviye başladı. M.A., 2020 yılında başlayan süreçte 5 seansa yakın tedavi aldı. Bu mühlet içinde psikolog, etik kıymetlerle açıklanamayacak formda terapi dışında da danışanıyla görüşmeye başladı.

DANIŞANIYLA TATİLE GİTTİ

Bu mühlet içerisinde bir devlet okulunda rehber öğretmenlik de yaptığı öğrenilen klinik psikolog Hasan Hakan Özyurt danışanı M.A.’nın arkadaşı ile de tanıştı. M.A. arkadaşıyla birlikte Antalya’ya tatile gitmeye karar verdiğinde Özyurt da onlarla gitmek istedi. Üç isim birlikte yola çıktı. Yolda araç sürme nedeniyle yaşanan tartışma Antalya’daki otele giriş yapılacağı sırada psikoloğun geri dönmesine neden oldu. Lakin psikolog o denli bir şey yaptı ki,ö bu yeniden etik pahalara sığmamakla birlikte bir hatası da beraberinde getirdi.

Psikolog Hasan Hakan Özyurt’un danışanının özel bilgilerini paylaştığı öne sürüldü.

SAVCILIK: ÖZEL BİLGİLERİ ETİK DIŞI PAYLAŞTI

M.A., danıştığı psikoloğun terapi esnasında paylaştığı özel bilgilerini whatsapp aracılığıyla arkadaşına gönderdiğini öğrendi. Elindeki yazışmalarla “Tüm problemlerimi ve paylaşmaması gereken meslek etiğine muhalif tüm bilgilerimi ileti olarak atmıştır” diyerek avukatı Mert Can Bozkuş aracılığıyla savcılığın kapısını çaldı. Psikolog Hasan Hakan Özyurt gönderdiği iletilerin meslek etiğine muhalif olmadığını ve şahsî data niteliği taşımadığını söylese de savcılık, “Tartışmaları nedeniyle şahsî bilgi ve bireye özel bilgileri meslek etiğine uygun olmayacak halde üçüncü şahsa paylaştı” dedi. “Kişisel dataları hukuka karşıt olarak ele geçirmek yahut yaymak” hatasından 4 yıla kadar mahpusunu istedi.

“ARKADAŞI DA BİLİYORDU” SAVUNMASI

Hakkında açılan davaya gitmeyince hakkında yakalama kararı çıkarılan ve polisler eşliğinde mahkemeye götürülen psikolog Hasan Hakan Özyurt, seanslar bittikten sonra danışanı ve arkadaşının kendisiyle tatile gitmek istediğini öne sürerek, “Ben de kabul ettim. Yolda davranışları ani bir biçimde garipleşti. Daima arkadaşıyla konuşuyordu. Saldırgan tavır sergilediler.

Psikolog Hasan Hakan Özyurt’un yetkisi olmadan antidepresan yazdığı tez edildi.

Otele gelince HES koduyla ilgili sorun çıktı ve geri döndüm” dedi. Sonrasında danışanı ve arkadaşının kendisine garip iletiler attığını ileri süren psikolog, “Arkadaşını bana karşı kışkırttı. İş tehlikeli boyuta geldiği için arkadaşına ileti attım. Mahrem bilgileri içermemektedir, konuşma bozuklukları ile ilgili bildirilerdir. Arkadaşı da konuşma bozukluğu rahatsızlığı olduğunu bilmektedir” diyerek kendini savundu. M.A.’nın arkadaşı ise bu bilgileri daha evvelden bilmediğini kaydetti.

BAŞKA DANIŞANLARIN BİLGİLERİNİ DE ANLATMIŞ

Duruşma ileri bir tarihe ertelenirken psikoloğun, öbür danışanlarının bilgilerini de M.A.’ya anlattığı, yetkisi olmadığı halde antidepresan yazıp seans için meskenine de çağırdığı öğrenildi. İkilinin Antalya’ya tatile gitmeden evvel seansları devam ederken Muğla’da da görüştüğü ve yaşanan olaydan sonra psikoloğun danışanına hakaret içerikli iletiler atması nedeniyle hakkında bir de soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

ZONGULDAK’TA HORTUM PANİĞİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*