İsmailağa Cemaati’ne Bağlı Kur’an Kursunda Cinsel İstismar! ‘Bana Yaptıklarını Başka Çocuklara Yapmasın’

İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir Kur’an kursuna giden 11 yaşındaki erkek çocuğunun, 34 yaşındaki kurs hocası Gökhan Altun tarafından istismara uğradığı ortaya çıktı. Olayla ilgili 33 yıl hapsi istenen Altun’un başka bir çocuğu daha istismar etmekten tutuklu olduğu öğrenildi. 

Olay, İsmailağa Cemaati’ne bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) bünyesinde bulunan bir Kur’an kursunda meydana geldi.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, İstanbul Sultangazi’de bulunan kurs, İsmailağa Cemaati’ne bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteriyordu. 2020 yılı yazında, yatılı olarak kursta kalan H. H., üç ay kadar Kur’an öğrenmek üzere gittiği kursta istismara uğradı.

Çocuğun davranışlarından şüphelenen anne, psikologla görüşmeye karar verdi. Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürülen H. H. için düzenlenen raporda çocuğun istismara uğradığı kaydedildi.

Hastane, hazırladığı raporu emniyete bildirmesi ile soruşturma başlatıldı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında çocuğun ifadesi, Çocuk İzleme Merkezi’nde alındı.

Merkezde kendisine sorulan sorulara yanıt veren H.H, kurs hocası Gökhan Altun’un kendisine nitelikli cinsel istismarda bulunduğunu anlattı. H. H, yaşadıklarına ilişkin, “Bana yaptıklarını başka çocuklara da yapmasın istiyorum” dedi.

Altun’un kendisine yönelik istismarının yanı sıra zaman zaman sopa ile de kendisini dövdüğünü anlatan H.H., benzer fiillerin kursta okuyan başka bazı arkadaşlarına da yapıldığını öğrendiğini anlattı. H.H, ayrıca, Altun’un kendisine “Bunları başkasına anlatırsan seni öldürürüm” dediğini de anlattı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Altun ise suçlamaları kabul etmedi. Hazırlanan fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Fezlekede, Altun hakkında 33 yıla kadar hapis cezası istendi. Düzenlenen iddianameyi kabul eden mahkeme ilk duruşmayı geçen günlerde yaptı.

Başka bir çocuğu daha istismar ettiği gerekçesiyle tutuklanmış…

Öte yandan, Altun’un yine aynı kursta 9 yaşındaki başka bir öğrenciye istismarda bulunduğu anlaşıldı. Anılan davada 39 yıl hapis cezası verilen Altun tutuklu bulunuyor. Davada, İstinaf Mahkemesi, Gökhan Altun hakkında fazla ceza tayininde bulunulduğu gerekçesi ile kararı bozdu. Dosya yeniden, yargılamanın yapıldığı İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İktidar tarafından derneğe ‘kamu yararına çalışan dernek’ statüsü verildi

İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere göre ise federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl ölen lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı.

2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsü elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir