İstifa eden AKP’li Başkanvekili: “Artık buradan oy almaları çok zor”

“AK Parti’yi Hasankeyf’te sıfırladılar” diyerek istifa eden Hasankeyf Belediye Başkan Vekili ve Belediye Meclis Üyesi AKP’li Abdullah Tarhan “Haksızlığı kabul etmediğim için istifa ettim” dedi. Tarhan “Benim sayemde burada iktidar oldular, ama artık oy almaları çok zor” şeklinde konuştu.

Batman Hasankeyf Belediye Başkan Vekili ve Belediye Meclis Üyesi AKP’li Abdullah Tarhan, dün sosyal medyadan yaptığı açıklamayla AKP’den istifa ettiğini açıkladı.

Tarhan Tarhan sosyal medya üzerinden “Son Zamanlarda AKP’li Belediye Başkanımız ve AKP İlçe Başkanımız adeta aile şirketi kurup ilçeye gelen kadro ve işlere yeğenlerini ve akrabalarını yerleştirmiştir. Bu durum hem seçmenler hem de yurttaşlar arasında büyük bir rahatsızlık yaratmıştır. Hasankeyf’te 400-500 gencimiz işsiz dururken yöneticilerimiz akrabalarını, yeğenlerini işe getirmişlerdir. Bu güne kadar bu olaylardan dolayı partiden ayrılmadığımdan için gençlerimizden özür dilerim” sözleriyle istifasını duyurdu.

40 yıldır siyaset içerisinde olan ve 24 yıldır Hasakeyf Belediyesi’nde hizmet veren Tarhan istifasının nedenlerine ilişkin Rûdaw muhabiri Abdulselam Akıncı’ya konuştu.

Beş dönemdir Hasankeyf Beledi Başkanı ile birlikte çalıştıklarını ve siyaset yaptıklarını söyleyen Abdullah Tarhan “Belediye başkanımız son 4-5 aydır bir daha aday olmayacağı yönünde karar aldı. İlçe başkanımız da aynı şekilde. Ve artık hiç bir şeyle ilgilenmiyorlar. Biz de yeni ilçe merkezine taşındık. 400-500 gencimiz işsiz. Toprağımız yok. Yeniden inşa için kadro alınıyor. Belediye başkanımız ve ilçe başkanımız ‘Bu kardeşim, bu amcamın oğlu, bu yeğenimdir’ diyerek insanları işe alıyorlar. Bu durum Hasankeyf halkının zoruna gitmektedir” dedi.

Rudaw’a konuşan Tarhan, ilçeye ayrılan bütün kadroların aile fertleri arasında dağıtıldığını vurgulayarak işe alınanların birbiriyle akraba ve aynı soyadını taşıdıklarını söyledi.

Bu durumun kendilerini zora soktuğunu belirten Tarhan, adam kayırmacılığı kabul edecek bir karakterde olmadığı için istifa etmeye karar verdiğini söyledi.

Abdullah Tarhan daha önceden bu konu hakkında milletvekili, belediye ve ilçe başkanlarını ikaz ettiğini ancak kimsenin söyledikleri ile ilgilenmediğini ve istifa kararı aldığını sözlerine ekledi.

Tarhan “Ben haksızlığı kabul etmem. Ben tüm hayatımı siyaset içerisinde geçirdim. Yapılan haksızlıkları kabul edemezdim” ifadelerini kullandı.

İstifa mektubunda “AK Parti’yi Hasankeyf’te sıfırladılar” sözlerine ilişkin ise Abdullah Tarhan şunları dile getirdi:

“Benim gücümle burada iktidar oldular. Benim gücüm, ailem ve çevrem sayesinde iktidara geldiler. Hasankeyf gençlerini işe alacaklarına kendi adamlarını aldılar. Hasankeyf’teki hiçbir ev artık onlara oy vermeyecektir.”

Batman Hasankeyf Belediye Başkan Vekili ve Belediye Meclis Üyesi AKP’li Abdullah Tarhan belediye ve ilçe başkanın kendilerinin görüş ve onayını almadan 40’ın üzerinde akraba ve yakınlarını usulsüz bir şekilde işe aldıklarını kaydetti.

Tarhan, “İşe aldıklarından bizden kimsenin haberi yoktu. Biz 10-15 gün sonra öğrendik. Kademeli olarak son 2 yıldır bu durum devam ediyordu” dedi.

Hasankeyf’te çok sayıda gencin işsiz olduğunu hatırlatan Tarhan, AKP ilçe teşkilatı ve belediyede yer alan yöneticilerin adeta aile şirketi kurduklarını kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*