Japon Youtuber, Erdoğan’ı ‘teyit’ledi: Lisanımızda bu türlü bir atasözü yok

Türkiye’de yaşayan Japon Youtuber Yoshi Enomoto, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir konuşmasında aktardığı “Düşmanınız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur” diye bir Japon atasözü olmadığını söyledi.

Twitter üzerinden Erdoğan’ın açıklamasının ilgili kısmını alıntılayarak İngilizce olarak, “Sevgili Cumhurbaşkanı, Japonca olarak internette tekraren arattım. Hatta birkaç Japon atasözü sözlüğüne bile baktım. Lakin bu türlü bir Japon atasözü bulamadım. Saygılarımla” yazdı.

t24’te yer alan habere nazaran, Sıkça Japonya’yla ilgili yanlış tezleri düzelten paylaşımlar yapan Enomoto, “Uzun vakittir toplumsal medyada paylaşılan “Japon” atasözleri ile uğraş ediyorum zira gördüğüm kadarıyla %90’ı gerçek değil. Beşerler da Japon atasözü olduğunu düşünüp paylaşmaya devam ediyor. Yayılan bilgilerin doğruluğu denetim etmek bizim elimizde” sözlerini kullandı.

‘NEDEN BENİ KORKUTUYORSUNUZ’

Perşembe akşamı yaptığı paylaşımdan sonra Twitter’da “Yoshi”, “Japon” ve “Silivri” sözlerinin çok paylaşılanlara girmesiyle Enomoto, “Bir dakika neden beni korkutuyorsunuz. Ne berbat bir şey söyledim ne de saygısızlık yaptım. Bir şey olacağını sanmıyorum ancak çok fazla yazdığınız için biraz endişelendim” paylaşımında bulundu.

Erdoğan, perşembe günü gençlerle yaptığı buluşmada, “Japonların bir atasözü var: ‘Düşmanınız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur” demişti. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*