Kavcıoğlu ve sanayicilerin tartışmasıyla gündeme gelmişti: Ticari kredi faizlerinde yeni rekor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin dün düzenlenen temmuz ayı olağan toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu ve İSO Lideri Erdal Bahçıvan’ı ticari kredi faizleri, süregelen yükselişini geçtiğimiz hafta da devam ettirerek neredeyse son 4 yılın rekoruna imza attı.

Toplantıda Bahçıvan ve öbür endüstriciler, TCMB’nin siyaset faizi yüzde 14 iken bankalarda yüzde 50’lere varan oranlarda kredi faizleriyle karşı karşıya kaldıklarını ve Eximbank’tan da kâfi kredi dayanağını alamadıklarını söylerken Kavcıoğlu ise kamu bankalarının yüzde 15,8 ile ticari kredi kullandırdığını, Eximbank’ın da TL cinsi yüzde 10, döviz cinsi yüzde 1 ile kredi kullandırdığını söyledi.

Ortalama faiz 29,74 oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı datalara nazaran; ortalama ticari kredi faizi 22 Temmuz haftası itibariyle yüzde 29,74 düzeyine yükseldi. Böylece Kasım 2018’den bu yana ticari kredi faizlerinde en yüksek düzey kaydedildi.

Tüzel bireylerin kredi mevduat hesabı ve kurumsal kredi kartlarına uygulanan faizin dışarıda tutulduğu data setine nazaran ticari kredi faizi tıpkı hafta itibariyle yüzde 31,33 oldu.

Dolar cinsi ticari kredilerin faizlerinde de yüksek düzeyler korundu. TCMB datalarına nazaran 22 Temmuz haftası itibariyle dolar cinsi ticari kredilerin faizi yüzde 9,06 oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*