Kılıçdaroğlu, İngiliz gazetesine ekonomide atacağı ilk adımı açıkladı

14 Mayıs’ta yapılacak seçimler, yabancı kamuoyu ve basını tarafından da yakından takip ediliyor.

İngiliz gazetesi Financial Times’a konuşan Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını sona erdireceklerinden emin olduklarını ifade etti.

“Erdoğan’ın seçimi çalmasına izin vermeyeceğiz. Önceliğimiz ekonomi ve demokrasi olacak” diyen CHP lideri, Türkiye’nin Erdoğan’lı bir 5 yıla daha katlanamayacağını belirtti.

“YENİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI ATANMALI”

Kılıçdaroğlu’nun anketlerde önde olduğpunu iddia eden Financial Times, yine de Erdoğan’ın tabanında gücünü koruduğu yorumunu yaptı.

Seçilmesi halinde Türkiye’nin ekonomik sorunlarının gerçek boyutunu belirlemenin zaman alacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, hükümet verilerine şüpheyle yaklaştıklarını kaydederek, “Devletin ekonomi kurumlarının, özellikle de Merkez Bankası’nın güvenilirliğini yeniden tesis etmek çok önemli. Öncelikle yurt içinde ve yurt dışında finans çevrelerine güven verecek bir Merkez Bankası Başkanı atamak gerek” diye konuştu.

FT, ABD ve İngiltere’de yatırımcılarla görüşen Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’ye beş yılda 300 milyar dolar yabancı yatırım getirme sözüne de dikkat çekti.

“Kamu kurumları her açıdan yatırımcıların güvenliğini temin etmeli” diyen CHP lideri, kendi iktidarlarında AB ile üyelik görüşmelerini yeninden canlandıracaklarını ancak Rusya’yla ekonomik ilişkileri de sürdüreceklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir