Lavrov İran’da Reisi’yle görüştü: NATO’ya karşı işbirliği artacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tahran’a dün yaptığı ziyarette İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yle bir ortaya geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede Ukrayna krizinin yanı sıra NATO’nun bölgedeki genişleme siyasetleri ele alındı. Buna nazaran, görüşmede NATO’nun genişleme ataklarına karşı işbirliğini müdafaa iletisi verildi.

‘KAFKASLAR VE ORTA ASYA’DA NATO DURDURULMALI’

Press TV’nin haberine nazaran, İran Cumhurbaşkanı Reisi de NATO’nun dünyanın farklı bölgelerinde tesirini genişletme teşebbüslerine karşı ihtarlarda bulundu. Reisi, “Ukrayna’daki çatışmaların gerisinde yatan faktörün ABD ve NATO olduğunu” savundu.

Habere nazaran, Reisi şunları söyledi: “NATO’nun Batı da dahil dünyanın rastgele bir yerinde genişletme teşebbüslerine karşı faal olmak gerekiyor. Asya, Kafkaslar ve Orta Asya” dedi. Ukrayna’da savaşın bir an evvel sona ermesini temenni ettiğini söz eden Reisi, krize diplomatik bir tahlil bulmaya yardım etmeye hazır olduğunu da tabir etti.

İran Cumhurbaşkanı, Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler ortasındaki işbirliğinin de ehemmiyetini vurguladı ve yabancı güçlerin bu bölgede askeri varlığına müsaade verilmediğini söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı ise ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, Lavrov’un ziyaretinin “Avrasya ve Kafkasya bölgesinde işbirliğini genişletmeyi amaçladığını” söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*