Meclis Başkanı Kurtulmuş: Orta Doğu barışının kapısı Filistin davasının çözüme kavuşturulmasıdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Dünya barışının kapısı Orta Doğu barışı, Orta Doğu barışının kapısı ise özgür Filistin kuruluncaya kadar Filistin davasının çözüme kavuşturulmasıdır” açıklamasında bulundu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin, “Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Dünya barışı için Filistin sorunu çözülmeli” dedi. Kurtulmuş, sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

“Dünya barışının kapısı Orta Doğu barışı, Orta Doğu barışının kapısı ise özgür Filistin kuruluncaya kadar Filistin davasının çözüme kavuşturulmasıdır.

Türkiye olarak bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye kararlıyız. 3 temel mesele hallolmadan barışın sağlanması mümkün görülmüyor. Birincisi 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır. İkincisi yerleşimcilerin işgal ettiği yerlerden çekilmesidir ve Filistinlilere haklarının iade edilmesidir. Başta Mescit-i Aksa olmak üzere, kutsal yerlerin korunmasıdır. Hristiyanların kutsal mekanlarına da saygısızlık yapıldığını biliyoruz. Hiçbir dinin kutsalına saygısızlık kabul edilmez, insanlık suçudur.

Çatışmaların durdurulmasını, insani kayıplara son verilmesini, uluslararası camianın sorumluluklarını yerine getirmesini temenni ediyoruz.”


TIKLAYIN – CANLI BLOG | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx