Mevlid Kandili ne vakit? Diyanet açıkladı (2022 Diyanet Mevlid Kandili tarihi)

Mevlid Kandili için geri sayım başladı. Hazreti Muhammed’in (sav) dünyaya gelişinin kutlandığı Mevlid Kandili gecesi tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Pekala, Mevlid Kandili ne vakit?

MEVLİD KANDİLİ NE VAKİT?

Mevlid kandili tarihi, 2022 yılı dini takviminin yayımlanmasıyla birlikte belirli oldu.

Buna nazaran; Mevlid Kandili bu yıl 7 Ekim Cuma günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi münasebetiyle rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının kıymetli gün ve geceleri ortasında yer alıyor.

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” manasına gelen mevlid sözü, İslâm kültüründe bilhassa Hz. Peygamber’in doğumunu, bu vesileyle yapılan merasimleri ve yazılan yapıtları tabir etmek için kullanılır.

MEVLİD KANDİLİ’NİN EHEMMİYETİ NEDİR?

‘Doğum, doğum yeri ve doğum vakti’ manalarına gelen mevlid sözü, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunu anlatmak için kullanılıyor.

”Mevlid-i Nebi” olarak da anılan ve Türkiye’de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük kıymet taşıyor.

Son peygamber Hz. Muhammed’in doğumunu anmak için düzenlenen merasimler, tarihte birinci kere Mısır’da Fatımiler devrinde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli merasimler ve şenlikler yapıldı.

Mevlid merasimleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümü için başlayan mevlid merasimi giderek, Kadir, Mi’rac, Regaib ve Berat gecelerinde yahut sünnet, evlenme, mevt, sarsıntı üzere kıymetli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan kıymetli bir dini-kültürel öge oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*