Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! MTV ve gelir vergisi ödemeleri 1 Ağustos’ta sona eriyor

2022 yılına ilişkin Motorlu taşıtlar vergisi’nin (MTV) ikinci taksit ödeme devri 1 Temmuz’da başladı. MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesince her yıl ocakta yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. Uygulanan MTV, ocak ve temmuzda olmak üzere eşit 2 taksitte ödeniyor. İkinci taksitin ödeme müddeti 31 Temmuz 2022 tarihi tatil gününe rastladığı için 1 Ağustos 2022 günü sona erecek.

İnteraktif Vergi Dairesi “https://ivd.gib.gov.tr/” ve Dijital Ödeme Noktasında “Hızlı Ödeme” kısmında yer alan “MTV Ödeme” alanına şifre girişi yapmadan yalnızca plaka ve TC Kimlik numarası bilgileri girilerek MTV borçları görüntülenebiliyor yahut ödenebiliyor.

Cumhurbaşkanı Kararı gereği, MTV fiyatları yüzde 25 olarak tespit edilmişti. Buna nazaran, 1-3 yaş arabaların 2022 yılındaki MTV’si, motor silindir hacmi 1300 santimetreküp ve aşağısında olanlar için taşıt bedellerine nazaran 1313 lira ile 1576 lira ortasında değişiyor. Birebir yaşta, motor silindir hacmi 1301-1600 santimetreküp arabaların vergisi de 2 bin 287 lira ile 2 bin 746 lira ortasında uygulanıyor. 4001 santimetreküp üzerinde motor silindir hacmine sahip arabaların vergisi ise 57 bin 415 lira ile 62 bin 633 lira ortasında ödeniyor. Kelam konusu ödemelerin ikinci taksitinin 1 Ağustos’a kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor.

GELİR VERGİSİNDE 2. TAKSİTLER DE BU AY SONUNA KADAR ÖDENECEK

Ayrıca, 2021 yılında elde edilen gelir ögelerine ait Gelir Vergisi 2. taksit ödeme devri de 1 Temmuz’da başlamıştı. Kelam konusu ödemelerin de 1 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor.

Öte yandan, 7326 Sayılı Kimi Alacakların Yine Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 6. taksit ödeme mühleti ile 7256 Sayılı Birtakım Alacakların Yine Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 10. taksit ödeme mühleti de 1 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

MTV ve gelir vergisi ödemeleri, İnteraktif Vergi Dairesinden yahut taşınabilir uygulamasından 02.00-23.45 saatlerinde, mutabakatlı bankaların banka yahut kredi kartı, banka hesabından havale yolu, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ilişkin kartların yanı sıra vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla yahut PTT şubeleri vasıtasıyla yapılabiliyor.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde rastgele bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak girilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*