Nebati: Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan türev süreç, konut kredileri ve nakit döviz konumu yüksek şirketlere TL kredi sonlandırılması üzere kararların süreksiz olduğunu söyledi.

Son atılan adımları Bloomberg’e kıymetlendiren Nebati, “Önemli olan bu kararların verdiği iletiler.” dedi.

BDDK’nin son kararı sonrasında şirketlerin kur muhafazalı mevduata yönelebilecekleri, ya da ellerindeki dövizle ithalata yük verip dış ticaret açığını artıracakları tenkitlerini de yanıtlayan Nebati, “Firma sayısından ve belirlenen sayıdan çok tesiri ve verdiği ileti kıymetli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor her şeyin farkındayız ve diyoruz ki, paraları alıp gidip bu parayla döviz alma” diye konuştu.

Nebati, uygulamanın müddetiyle ilgili amaçları konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi süreksiz. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz” dedi.

ENFLASYONA ENDEKSLİ TAHVİL KONUSUNDA YENİ ADIM YOK

Bakan Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını tabir etti.

Son devirde kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu argümanları ve iktisat idaresinde fikir ayrılıkları yaşandığı tezlerinin gerçek dışı olduğunu söyleyen Nebati, “Yok danışmanlarla hengame etmişim, yok oburuyla zıt düşmüşüm, hepsi boş dedikodu” dedi ve Erdoğan başkanlığında iktisatta eşgüdüm içinde adımlar attıklarını kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*