Ordu’da boğulma tehlikesi geçiren çocuklar ve bir bayan kurtarıldı

Ordu’nun Ünye ilçesinde bir restoran önündeki denizde boğulma tehlikesi yaşayan yaşları 12-14 ortasındaki 3 çocuğun kurtarılması ile birebir iş yerinde müşterinin soluk borusuna kaçan ekmeğin çıkarılışını, güvenlik kamerası kaydetti.

Görüntülerde, restoran işletmecisi Ufuk Taslı’nın, 21 Temmuz’da denizde çırpınan çocukları görünce, kurtarmak için süratlice suya girdiği görülüyor.

Nefes borusuna mısır ekmeği kaçtı

Aynı işletmenin güvenlik kamerası manzaralarında, bir mühlet evvel yemek yerden nefes borusuna mısır ekmeği kaçan müşteri Serpil Güngör’e (50) yapılan birinci müdahale de yer alıyor.

Görüntülerde, Güngör’ün bir anda öksürerek ayağa kalktığı, nefes almakta zorlandığı ve masadakilerin de panik yaşadığı izleniyor.

Heimlich hareketi ile kurtardı

Önce eşi veteriner tabip Ali Güngör’ün Heimlich hareketiyle birinci müdahaleyi yaptığı Güngör’e, koşarak gelen işletmecilerden Hakan Taslı’nın da sürdürdüğü müdahale ile soluk borusuna kaçan ekmeğin çıkışı görülüyor.

“Çocuklar boğuluyor”

İlk yardımın kahramanlarından Ufuk Taslı, AA muhabirine, “Çocuklar boğuluyor” diye bir ses duyar duymaz denize girdiğini söyledi.

Birini kıyıya çıkardığı anda işletmedeki müşterinin de denize girdiğini anlatan Taslı, çocukları birlikte kurtardıklarını lisana getirdi.

Bağırma seslerini duyunca koştu

İşletmeci Ufuk Taslı’nın oğlu Hakan Taslı ise mutfakta olduğu sırada restoran kısmında bağırma sesleri duyduğunu ve çabucak koştuğunu belirtti.

Ayakta olan müşterinin morarmaya başladığını, nefesinin kesildiğini aktaran Taslı, “Direkt Heimlich hareketinde bulundum. Hareket sonrası mısır ekmeğini boğazından çıkardı. Çok memnun olduk ve alkışlarla sonuçta çok şükür hoş bir an yaşadık.” dedi.

“Çok kolay ancak değerli ve hayat kurtaran müdahaleler”

Emekli hemşire Serpil Güngör de eğitimlerin insan hayatını kurtarmak için çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Kimsenin yaşamasını istemediğim anlar geçirdim. Heimlich hareketi ve bu cins müdahaleler baktığımızda çok kolay lakin çok değerli ve hayat kurtaran müdahaleler.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*