Otoda tatlı rekabet: 7 ayda 7,3 milyar dolar kazandı

Pandemide global çapta bozulan otomotiv yedek kesim tedarik zincirini fırsata çeviren Türkiye, üretimini günden güne artırıyor. Avrupa ve Amerika otomotiv endüstrisinin vazgeçilmez bir kesimi olma yolunda ilerleyen Türk otomotiv yedek modül endüstrisi, yerli otomotiv ana endüstrisiyle de tatlı bir yarışa girdi. İhracat gelirlerini artıran bölüm, toplam bölüm içerisindeki hissesini artırmak istiyor.

EN ÇOK PLASTİK VE SAC OTO AKSAMI KAZANDIRDI

Bu yılın birinci 7 ayında üretim ve ihracatını yüzde 7 artıran Türk oto yedek kesim endüstrisi, ihracat gelirini ise 7,3 milyar dolara çıkardı. Avrupa’nın otomotiv üslerine yedek modül temini konusunda dur duraksız çalışan kesim Amerika ve Rusya’dan da ağır talep alıyor. Yatırımlarını günden güne artıran yedek kesim endüstrisinde birinci 7 ayda lastik ihracatından 1 milyar 37 milyon dolar, oto camı ihracatından 136 milyon dolar, motor ihracatından 151 milyon dolar, akü ihracatından 300 milyon dolar ve öteki otomotiv modüllerinin tümünün üretiminden 5,6 milyar dolar gelir elde edildi. Dal bu yılı 14 milyar dolarlık ihracatla kapatmak istiyor.

KİLOGRAM KIYMETİNDE ANA SANAYİ FARK ATTI

Türkiye’nin ihracat kilogram fiyat ortalaması, 1,3 dolar düzeyinde. Otomotiv özelinde bakıldığında ise birebir çatı altında yer alan iki farklı endüstrinin ihracat kilogram pahasında ise uçurum bulunuyor. Bitmiş bir arabanın ihracat kilogram pahası 11 doları aşarken, yedek kesim endüstrisinin kilogram bedeli 6 dolar düzeyinde. Bu durum toplam ihracatta 2 kat fazla çalışan yedek kesim endüstrisini paha bazında geri düşürüyor. Toplamda ise otomotiv dalı ihracatını 8 dolar düzeyine indiriyor.

ÇİP KRİZİ BİTİYOR

Çip krizinin tesirleri otomotiv endüstrisinde silinmeye başladı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) Ocak-Temmuz bilgilerine nazaran, yerli otomotivci üretimini artırdı. Yılın birinci 7 ayında otomotiv üretimi bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 5 artarak 742 bin 969 adet, araba üretimi ise yüzde 4 azalarak 434 bin 190 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 770 bin 279 adede ulaştı. Birebir periyotta, otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 3 artarak 526 bin 601 adedi bulurken, araba ihracatı ise yüzde 8 azalarak 298 bin 333 adet oldu.

Kapasite kullanımı birinci 7 ayda yüzde 66

Bu periyotta, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise araba ve hafif ticari araçlarda yüzde 66, kamyon kümesinde yüzde 84, otobüs-midibüs kümesinde yüzde 33 ve traktörde yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti. Ocak-Temmuz devrinde ticari araç üretimi bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 21 oranında artış gösterdi. Bu devirde, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 25 artarken, hafif ticari araç kümesinde üretim yüzde 20 arttı. Yılın birinci yedi ayında, toplam ticari araç üretimi 308 bin 779 adet olarak gerçekleşti. Bu periyotta, toplam otomotiv ihracatı ise 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*