Otomobil satış sınırlaması hakkında açıklama!

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre artık otomobil satışlarında yeni bir dönem başlayacak. Bakanlık ise konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Yeni kanuna göre, ikinci el kara taşıtı ticaretiyle uğraşanlar, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023’ten önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak.

Otomobil satış sınırlaması hakkında açıklama!

Otomobil sektörü ülkemizde en çok konuşulan sektörlerin başında geliyor diyebiliriz. Artan fiyatlar sebebiyle ikinci el otomobil almak dahi fazlasıyla zorlaşmış durumda. İkinci el otomobil satışlarına ise yeni bir kural getirildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında, bu uygulamanın piyasayı normale döndürmek için yapıldığı ifade edildi. Yetkililere göre düzenleme, 1 Temmuz 2023’te sona erecek. İşte konuyla ilgili resmi açıklama:

“Bilindiği üzere, motorlu kara taşıtları piyasasında yaşanan arz ve talep dengesizlikleri aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına ve stokçuluk faaliyetlerine neden olabilmektedir. Bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik Bakanlığımıza ulaşan talepler ile konuya ilişkin kamuoyu beklentilerinin karşılanmasını teminen İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmaktadır. Oto galeriler, yetkili bayiler ve araç kiralama firmaları ile ticari faaliyet kapsamında ikinci el otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan kişiler tarafından 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ilk tescili yapılan otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlaması veya satışı, ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe yapılamayacaktır. Getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması 1 Temmuz 2023 tarihinde sona erecektir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*