Petrol tırmanışa geçti: Akaryakıtta artırım fırtınası yaklaşıyor

Petrol piyasasında son devirde tesirli olan arz kaygısı ve merkez bankalarının yükselen enflasyonla uğraş için daha yüksek faiz oranlarına gereksinim duyulacağına dair taahhütlerde bulunmasıyla ham petrol fiyatları yükseliş gösterdi. Ham petroldeki süratli artışın akabinde akaryakıt kümesinde yeni bir artırım mümkünlüğü da güç kazandı.

İKİ HAFTADA BEŞİNCİ ZAM

Motorine 11 Ağustos’ta 82 kuruş, 18 Ağustos’ta 77 kuruş, 20 Ağustos’ta 1 lira 7 kuruş, 25 Ağustos’ta 95 kuruş, 26 Ağustos’ta 87 kuruş zam geldi.

Bu artırımlarla motorine iki haftada toplamda 4 lira 48 kuruş artırım yapılmış oldu.

Uzmanlar ham petrol fiyatlarındaki süratli yükselişin devam edebileceği ve akaryakıtta yeni bir artırım fırtınası oluşabileceğine yönelik varsayımlarda bulundu.

Avrupa’da güç kriziyle birlikte dizele talebin artması ise motorin fiyatlarını yükseltti.

ULUSLARARASI GÜÇ AJANSI LİDERİ: “RUSYA ÜRETİMİ SÜRDÜRMEKTE GİDEREK ZORLANACAK”

ABD Merkez Bankası Lideri Jerome Powell, geçen hafta cuma günü Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, enflasyonla gayret taahhüdünü yenileyerek gevşek para siyasetine dönüşün yakın vakitte olmayacağı sinyalini vermişti.

Avrupa tarafında da artan resesyon korkularına rağmen Jackson Hole kapsamında yapılan açıklamalar ile Avrupa Merkez Bankası’nın eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali tartışmaya açıldı.

Öte yandan, Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) Lideri Fatih Birol, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın petrol üretiminin Ukrayna’daki savaşa karşın beklentilerin üzerinde seyrettiğini, fakat yaptırımların tesirini göstermeye başlamasıyla üretimi sürdürmekte giderek zorlanacağını söyledi.

Birol ayrıyeten, IEA üye ülkelerinin gerekli görürlerse stratejik petrol rezervlerinden daha fazla petrol piyasaya sunabileceğine işaret etti.

OPEC FİYATLARIN AŞAĞI TARAFLI HAREKETİNİ KISITLIYOR

Ancak OPEC’in ikinci en büyük petrol üreticisi Irak’taki çatışmalar arz kaygılarını destekleyerek fiyatların aşağı taraflı hareketini kısıtlıyor. Irak’ta Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr destekçisi milisler ile güvenlik güçleri ortasında Bağdat’taki Yeşil Bölge’de ağır silahlarla yaşanan çatışmalar dün akşamdan beri devam ediyor.

Gün içerisinde 103’ün üzerinde süreç gören petrol bir müddettir 100’ün üzerinde süreç görüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*