Son Dakika: Bakan Kurum canlı yayında açıkladı: İşte Yüzyılın Projesi’ne başvuran sayısı!

SON DAKİKA HABERİ: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi özel yayınında soruları cevapladı.

Bakan Kurum, İstanbul için başlatılan ‘Yüzyılın Projesi’ne şu ana kadar 65 bin 500 başvuru olduğunu ifade etti.

“Engellemeye çalışmasına rağmen biz 665 bin konutta kentsel dönüşüm yaptık.” diyen Kurum, Kılıçdaroğlu’nun TOKİ iddialarına sert tepki göstererek, “TOKİ 18 yılda 144 bin konut üretmiş… Böyle bir yalan olabilir mi? 21 yılda 1 milyon 200 bin konutu vatandaşımıza teslim etmişsiz. Sürekli bir algı yalan iftira. Tek yaptıkları bu.” açıklamasında bulundu.

Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“CUMHURBAŞKANIMIZA REKOR BİR DESTEK GELECEK”

Vatandaşlarımız bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın yeşil alanlarıyla, yollarıyla, otoparklarıyla, okullarıyla, şehir hastaneleriyle modern bir İstanbul’u inşa ettiğini net bir şekilde biliyor. Bizlere partimize büyük bir teveccüh var. İnsanlarımız 14 Mayıs’ı dört gözle bekliyor. Gidelim sandığa tercihimizi kullanalım, oyumuzu atalım ve hızlı bir şekilde 15 Mayıs sabahı biz kaldığımız işlere yeniden başlayalım. Eser üretelim, milletimize vatandaşımıza bu hizmetleri getirelim diye büyük bir teveccüh gösteriyor. Açıkçası muhalefeti göremiyoruz. Biz her yere gidiyoruz. 

Ben çok farklı bir netice çıkacağını düşünüyorum. Saha bunu söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza rekor bir destek olacak. Çünkü sahada Mehmet bey inanamazsınız insanlar artık sabrı kalmamış. 14 Mayıs’ta gidip o demokrasi şöleninde sandıklara tercihini yansıtacaklar ve inşallah Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhur İttifakı’mızdan yana rekor bir destek verecekler. 

Biz hep şunu söylüyoruz. İstanbul’u Türkiye’nin yeniden şahlanış dönemini inşallah başlatacaklar. Bizim sahada net bir şekilde gördüğümüz böyle. 

İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Bakanlık yaptığımız süreçte de İstanbul’a sürekli geldik. Kartal’da Kağıthane’de bir olay olduğunda biz oradaydık. Atatürk Havalimanı’nı 7-8 Mayıs gibi açmayı planlıyoruz.

İstanbul’da 39 ilçede bizim eserimizi görürsünüz. Biz milletimize ne söz verdiysek sözümüzü tuttuk.

Vatandaşımız net bir şekilde söylüyor. Geldiler söz verdiler, yapmadılar. Bu yarışı milletimiz sandığa yansıtacak.

DEDPREM BÖLGESİNDEKİ SON DURUM

6 Şubat sabahı tüm Türkiye derin bir acıyla uyandı. 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilendi. Devletimiz ilk günden itibaren seferber oldu. 

15 gün sonra kalıcı konutların sözleşmesini, 46 gün sonra temelleri atıldı.11 ilimizde eş zamanlı olarak toplamda 650 bin konutun yerinde inşaat çalışmalarını yürüteceğiz.

Nasıl Kastamonu’da Bartın’da yaptıysak bu bölgelerde de yapacağız.

Acil yıkılacak binaların yüzde 85’i kaldırılmış durumda. Ağır hasarlılarda bazı vatandaşlarımızın itiraz süreci var. Çalışmalar sürüyor.

İSTANBUL’DA ‘YÜZYILIN PROJESİ’: YARISI BİZDEN KAMPANYASI

Bizim bilimsel araştırmalarımız ve yaşadığımız depremlerden sonra İstanbul’daki vatandaşlarımızın önemli talepleri oldu. Ulaşım, deprem ve kentsel dönüşüm İstanbullu için en önemli konular. 

‘Gönüllü’ 3’te 2 bir çoğunluk arıyoruz. Tespitlerin ardından rızaya dayalı olarak vatandaşımızda kabul edince kura ve proje sürecine başlayacağız. Vatandaşımız 200 bin TOKİ konutuna başvuru yapacak. 

Maliyetinin yarısını sağlıyoruz ancak kira yardımı vergisini de kattığınızda destek yüzde 50’yi geçiyor. Müteahhite verilen konutları da bu kampanyaya dahil ediyoruz.“65 BİN 500 BAŞVURU YAPILDI”

Yüzyılın projesine şu ana kadar 65 bin 500 başvuru oldu.

100 bin konut rezerv üretiyoruz. 500 bin Anadolu, 500 bini Avrupa’da yeni yerleşim alanları oluşturacağız. 

  • Dönüşümde ne varsa aynısı yapılacak. Yerinde dönüşüm olacak. 
  • En fazla başvuru 44 bin bağımsız bölümle Bahçelievler’de gerçekleşti.

665 BİN KONUTTA DÖNÜŞÜM YAPTIK”

Vatandaşımız hazır. Biz bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz. Öncelikle bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz, vatandaşımız da istemiyor. Doğru dönüşüm örnekleri görünce, Üsküdar’daki konutlarımız, Güngören’de. Muhalefet biz nerede bir kentsel dönüşüm yapsak yalan yanlış vaatlerle engellemeye çalışmasına rağmen biz 665 bin konutta kentsel dönüşüm yaptık. 10-15 gündür İstanbul’dayım. Her gün ya bir temel attık ya da bir açılış yaptık.

Bu riskli binaların ortalama değeri 800 binle 1,5 milyonu geçmez. Ancak 2+1 de kentsel dönüşüm sonrası konutun değeri 2 milyonu geçecek.

Ekrem İmamoğlu her yıl 40 bin konut dönüşüm söz verdi ama bin 500 konutun anahtarını verebilmiş değil. 

KILIÇDAROĞLU’NUN TOKİ İDDİASI

Sayın Kılıçdaroğlu bizim teslim ettiğimiz bir konuta gitmiş mi? Vatandaşımızın derdi neymiş, evine gitti mi? Çayını içti mi?

TOKİ 18 yılda 144 bin konut üretmiş… Böyle bir yalan olabilir mi? 

21 yılda 1 milyon 200 bin konutu vatandaşımıza teslim etmişsiz.  

Sürekli bir algı yalan iftira. Tek yaptıkları bu. 

Diyecek çok bir şey yok da bu 6’lı 7’li masa… Milletimizin duygularıyla oynamaya çalışıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu 15 Temmuz’da kahve yudumlarken milletimiz meydanlarda tankların önündeydi.

Ben şu söylüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu 15 Mayıs’ta evinde kahvesini içmeye devam edecek. Ve Sayın Cumhurbaşkanımızın, bizim açılışlarımızı televizyonda izleyecek. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir