Tahran tepesi dünya basınında

İran’ın başşehri Tahran’da dün Astana formatı kapsamında gerçekleştirilen tepe dünya basınında geniş yer buldu.

Al Jazeera haberinde Erdoğan’ın Suriye operasyonu ile ilgili bildiriler verdiğini yazdı.

Haberde şu tabirlere yer verildi:

‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’da Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla bir ortaya geldiğinde Ankara’nın kuzey Suriye’de yeni bir askeri operasyon başlatabileceği tarafındaki ihtarlarını yeniledi.’

YUNAN TA NEA: KARADENİZ’DEN 20 MİLYON TON TAHIL GETİRİLECEK

Yunan Ta Nea Gazetesi haberinde Erdoğan ve Putin’in Ukrayna tahılının ihracatını sağlayacak düzenek için görüştüğü bilgisine yer verdi.

Haberde kelam konusu düzeneğin Karadeniz’den yaklaşık 20 milyon ton tahıl getirmeyi amaçladığının altı çizildi.

Business Insider ise tepe öncesi Erdoğan’ın ikazlarını manşetine taşıdı. Haberde ‘İran’da Putin ile görüşmeden çabucak evvel, Türk önder Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini ‘dondurmakla’ tehdit ediyor’ denildi.

CNN: PUTİN’DEN BİRİNCİ SEYAHAT

CNN International haberinde Putin’in Ukrayna’yı işgalinden bu yana eski Sovyetler Birliği dışına birinci seyahatini İran’a yaptığına vurgu yaptı.

Haberde Putin’in arabulucu rolü için Erdoğan’a teşekkür ettiği bilgisine de yer verildi.

NYT: PUTIN DIŞLANMIŞ BİR ARKADAŞ BULDU

New York Times gazetesi ‘Putin, İran’da Yeni Bir Müttefik, Dışlanmış Bir Arkadaş Buldu’ başlıklı haberinde ABD yaptırımlarına maruz kalan İran ile Rusya’nın bu temasına dikkat çekildi.

‘Putin Rusya’yı cezalandırma ve tecrit etme teşebbüslerine karşı geri adım atma kararlılığını kristalize etti’ denilen haberde Putin’in İran üzere ABD ile problemleri bulunan ve bir ülkenin yanı sıra NATO üyesi Türkiye ile de bağ kurduğunun altı çizildi.

FRANCE 24: TERÖRİSTLERE KARŞI İŞBİRLİĞİ SÖZÜ

France 24 ise tarihi doruktan çıkan sonucu ‘Putin, Erdoğan ve Reisi, Suriye’deki teröristlere karşı işbirliği kelamı verdi’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

İran merkezli Tehran Times iki ülke ortasında yapılan mutabakatlara vurgu yaptı ve bu gelişmeyi ‘Tahran ve Ankara terörle gayret, ticareti genişletme kelamı verdi’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Rus basını ise tepeyi Putin’in kelamlarından gördü. Russia Today, ‘Putin, ABD’ye Suriye’yi ‘yağmalamayı’ durdurmasını söyledi’ başlıklı haberinde Putin’in şu kelamlarına yer verildi;

‘Washington, Suriye petrolünü çalmayı durdurmalı ve Şam’a yönelik yaptırımlarını kaldırmalı.’

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*