TBB: Dehşetli hadise ulusal ve milletlerarası soruşturmayla aydınlatılmalı

Türkiye Barolar Birliği, Dohuk’ta yaşanan ve 9 kişinin vefatıyla sonuçlanan taarruzun ivedilikle aydınlığa kavuşturulması davetinde bulundu.

Kuzey Irak’ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde düzenlenen taarruzda ikisi çocuk  9 kişinin hayatını kaybettiği 23 kişinin yaralandığı atakla ilgili reaksiyonlar sürüyor.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu saldırıyı terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini belirtirken Irak ve Arap Birliği Türkiye’ye yönelik önemli tezlerde bulundu.

Türkiye Barolar Birliği, dün akşam yaptığı açıklamada “korkunç hadise” tabirini kullanarak olayın ivedilikle aydınlığa kavuşturulması davetinde bulundu.

TBB tarafından yapılan açıklama şöyle: 

20 Temmuz 2022 tarihinde Irak topraklarında yaşanan, içlerinde çocukların da olduğu sivillerin vefatıyla sonuçlanan fecî hadise hepimizi derinden yaralamıştır. Yapılan bu hücum, kutsal ömür hakkını amaç aldığı kadar huzura ve barışa yönelen bir tehdittir. Sivilleri maksat alan her türlü hücumun karşısında, hayat hakkının yanında yer aldığımızı bir sefer daha vurgulayarak; Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazır olduğunu bildiren açıklaması doğrultusunda olayın, ulusal ve memleketler arası merciler tarafından yürütülecek soruşturma sonucunda açık ve somut kanıtlar ortaya konularak acilen aydınlatılması gerektiğinin altını çiziyor; ömürlerini kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*