Trüf mantarı faydaları nelerdir? Trüf mantarı nasıl pişirilir?

Trüf mantarı, başta Fransa olmak üzere dünyanın sayılı önemli mutfaklarının en önemli ve özel malzemelerinden biridir. Türkiye’de hiçbir çaba ve bakım gereksinimi duymadan kendiliğinden yetişen trüf mantarı, ülkemizde çok kıymet verilmez. Trüf mantarı, gastronomi alanında önemli bir yer tutmasının yanında sahip olduğu vitamin ve minerallerle de oldukça fayadalıdır. 

Dünyaca ünlü şeflerin özenle seçip, yemeklerinde kullandıkları trüf mantarı, genellikle ormanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Ormanlarda kendiliğinden yetişse dahi köpekler tarafından önceden yendiği için önceden yerlerinin tespit edilmesi ve toplanması biraz zordur. Bundan dolayı da trüf mantarı şefler için çok kıymetlidir. Dünya mutfağının en değerli mantarı olan trüf mantarının faydaları şöyledir:

  • Omurilik sağlığını korur. Omurilik yapısını güçlendirir. 

  • Yüksek kolesterolün normal seviyesine düşmesine yardımcı olur. 

  • Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılar.

  • Kalp ve damar sağlığını korur.

  • Etten daha fazla proteine sahiptir.

  • Lif bakımından zengin olan trüf mantarı, uzun süre tokluk hissi verir. Bununla birlikte sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. 

Trüf mantarının taze olarak tüketilmesi çok önemlidir. Aromasını kabuklarından aldığı için haşlandıktan sonra kabukları dikkatlice soyulmalıdır. Trüf mantarı, genellikle salata ve sosların üzerine güçlü aromasıyla zenginleştirmek için rendelenerek kullanılabilir. Trüf mantarı tüm bunların yanında omletin üzerine de kullanılabilir. 

Trüf mantarı, güçlü aroması sayesinde çok minik bir parça kullanılsa dahi yemeklerin anında aromasını değiştirir. Bunu bilen dünyaca ünlü şefler de trüf mantarını en doğru şekilde kullanarak yemeklerini zenginleştirirler.

Trüf mantarı kendiliğinden yetişmektedir. Özellikle ülkemizin Güneydoğu Anadolu Trakya bölgesinde yetişmektedir. Bu bölgede yaşayan yerel halk, trüf mantarını en doğru şekilde toplayarak hem kendileri kullanır hem de ticaretini yaparlar. Ülkemizin hemen hemen her yerinde kendiliğinde yetişmesine rağmen gerekli özen ve ilgi görmediğinden trüf mantarlarının bir çoğu doğada kendi kendine yok olmaktadır. 

Trüf mantarı, dünyanın hemen hemen her yerinde birbirinden farklı fiyatlarla satılsa da genel olarak pahalı bir besindir. Dünya çapında genel olarak kilogram fiyatı 2000 Euro gibi bir fiyata satılsa da Türkiye’de satış fiyatı 150 Euro civarındadır. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*