Vahit Kirişci’den Marmaris açıklaması: Yangın denetim altına alınma basamağında

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Marmaris ilçesinde orman yangınıyla ilgili şu ana kadar ziyan gören konut ya da yerleşim yeri olmadığını belirterek “Hiçbir kaybımız olmasın, tek bir ağacımız, tek bir kısmımız bile yanmasın istiyoruz.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Marmaris’e gelerek söndürme çalışmalarının koordine eden ve gelişmeleri takip eden Kirişci, yangının tesirini sürdürdüğü Değirmenyanı Mahallesi’ni ziyaret etti.

Yol güzergahındaki şahıslarla konuşan ve isteklerinin olup olmadığını soran Kirişçi, alevlerin mahalleye sıçraması ihtimaline karşı müdahaleye dayanak olmak için gerisine su tankeri bağladıkları traktörlerde bekleyen gençlere de teşekkür etti.

Kendisini izleyen gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirişci, “Bugün de gün içerisinde aslında hayli yeterli gidiyordu ancak muhakkak yerlerde sıcaklığın olağandışı artışından kaynaklı olarak oluşan bir şey var. Oralarda da inşallah denetim altına alınacak. Gerek hava araçlarımız gerekse yer araçlarımız çok şükür uygun seviyede. Hiçbir kaybımız olmasın, tek bir ağacımız, tek bir kolumuz bile yanmasın istiyoruz” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Şu ana kadar yanan konut ya da yerleşim yeri bilgisi var mı?” sorusuna Kirişci, “Şu anda vatandaşlarımızın maddi manada rastgele bir zayiatı yok lakin tahliye edilmesi manasında vaktinde alınan tedbirler var” cevabını verdi.

Daha sonra CNN Türk canlı yayınına telefonla katılan Vahit Kirişçi, yangının denetim altına alınmak üzere olduğunu belirtti.

Kirişçi, “Yangın denetim altına alınma etabında. Hava araçları noktasında bir eksiğimiz yok. 52 haneden 150 vatandaşımızı büsbütün önlem maksatlı olarak tahliye etmek durumunda kaldık” dedi.

Gece görüşlü helikopterlerin 4 Temmuz’da teslim edileceğini söyleyen Kirişçi, “Uçak ve helikopterlerimizin teslimatları 4 Temmuz prestijiyle, bunların 10 tanesi gece görüşlü olacak. Bizim şu anda operasyonda kullandığımız 27 helikopterimiz, 14 tane uçağımız toplam 41 hava aracımız var. İhaleler tamamlandığında kendi bakanlığımızın envanterinde 55 adet helikopter, 20 adet uçak olacak” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*