Z Raporu’nun Haziran 2022 sayısı bayilerde: Ülkelerin bir numaralı gündemi enflasyon

Enflasyon tüm dünyada global bir sorun haline geldi. Pandeminin neden olduğu arz talep dengesizliğine savaşın da eklenmesi enflasyonu tüm dünyada son yılların tepesine taşıdı. Enflasyonun ne olduğunu unutmuş olan dünyanın en gelişmiş ekonomileri dahi bu sorunu hatırladı. Büyük oranda arz kaynaklı enflasyonla klasik prosedürlerle gayret eden merkez bankaları ise tarihi bir imtihan veriyor. Merkez bankalarının ekonomileri resesyona sürüklemeden enflasyonu düşürüp düşüremeyeceğini tahlil eden İktisat Mecmuası Z Raporu kapak belgesinde, dünyanın enflasyonla imtihanını tüm boyutları ile masaya yatırıyor.

TARIM NÜFUSU YAŞLANIYOR

Neredeyse her tabak yemeğin ardında bir sistem yahut çiftçiler var. Fakat yaşlanan çiftçi nüfusuyla bir sonraki öğünümüz artık inançta değil. Japonya’da çiftçi yaşı ortalaması 67, ABD’de 60 ve Türkiye’de 56 düzeyinde iken, bu bilgiler günümüz çiftçi jenerasyonunun emekli olduğunda soframıza kimin yemek koymaya devam edeceğini sorgulatıyor. Z Raporu’nda besin güvenliği ile ilgili bu tarım evrakında, tüm bilgiler uzman isimlerin katkısı ile ele alınıyor.

Arşiv

BİLDİĞİMİZ GLOBALLEŞMENİN SONU

Global ticaret son birkaç yılda Çin ve ABD ortasındaki ticaret savaşları, pandeminin neden olduğu tedarik zincirlerindeki aksamalar ve son olarak Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya dönük yaptırımlarla korumacılığa yöneldi. Z Raporu’nun son sayısı da, globalleşmenin sürat kaybettiği bu periyotta deglobalizasyon tartışmalarına ver veriyor. Globalleşmenin kan kaybetmesi ile hayatımıza giren deglobalizasyon kavramı ile ilgili tüm ayrıntılar ve tartışmalar da yeni sayıda yer alıyor.

SPORDA MALİ PROBLEMLER ÇÖZÜLECEK

Geçtiğimiz nisan ayı sonunda yürürlüğe giren yeni spor yasası, spor iktisadı açısından da değerli yenilikleri beraberinde getiriyor. Yeni yasanın getirdiği düzenleme kulüplerin bütçe açıkları ile uğraşında kıymetli bir adım olacağını, yasanın tüm taraflarca tartışıldığını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu söyleşisi de Z Raporu haziran sayısında okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Ekonomiyi daha âlâ okumak için

q Raporu haziran sayısında ekonomik araştırmaların yanı sıra Yayla Agro Besin Lideri Hasan Gümüş söyleşisi de yer alıyor. MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı ve DEİK/ Türkiye-BAE İş Kurulu Lideri Tevfik Öz ise Türkiye BAE bağlantılarını iktisat çerçevesinden pahalandırıyor. “Turizm eski formuna dönüyor” başlıklı evrakta turizm dalı masaya yatırılıyor. Ayrıyeten Albayrak Kümesi Kurumsal İrtibat Koordinatörü Esad Sivri’nin müşteri tecrübesi tasarımı değerlendirmesi ve Areda Araştırma işbirliği ile süt kesimine yönelik piyasa araştırması da haziran sayısında yer buluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*