Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Ankara’da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, seçim zaferinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Cumhurbaşkanı Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunduğu süre boyunca resmi temaslarda bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, 18-19 Şubat 2024 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Ziyaret, Azerbaycan’da 7 Şubat’ta icra edilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Sayın Aliyev’in ikili düzeydeki ilk yurt dışı ziyaretini teşkil edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“19 Şubat Pazartesi günü yapılacak görüşmelerde, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ikili ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra, güncel bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır.”

Aliyev’i havalimanında T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu karşıladı. Uraloğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak ülkemize resmi temaslarda bulunmak için teşrif eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın @presidentaz ‘i havaalanında karşıladık.

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile her daim bir millet iki devlet şiarıyla birlikteliğimizi sürdüreceğiz.

#BirMillətİkiDövlət
#TürkiyeHızlanıyor”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx