Erzincan İliç’te altın madeninde heyelan oldu, çok sayıda işçi toprak altında kaldı

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda toprak kayması meydana geldi.

Çöpler köyündeki altın madeninin bulunduğu bölgede, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Toprak altında kalanların olabileceği ihtimali üzerine ekipler, bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Vali Hamza Aydoğdu da toprak kaymasının ardından bölgeye hareket etti. Aydoğdu “ Toparak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Toprak altında işçiler var. Sayısı belli değil” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI 10-12 İŞÇİ VAR

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun 10-12 işçinin toprak altında olduğunu belirtti.

Göçüğün olduğu yerde arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

YERLİKAYA: 9 İŞÇİDEN HABER ALINAMIYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerilkaya 667 işçiden 9’undan haber alınamadığı belirterek 400 kişiyle arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğüni açıkladı.

ADLİ ORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise yaptığı açıklamada “Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir” dedi.

MADENİ İŞLETEN FİRMADAN İLK AÇIKLAMA

Toprak kaymasının yaşandığı maden sahasının işletmecisi Anagold şirketi, olaya ilişkin bir açıklama yaptı.

“Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz” denilen açıklamada, “Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz” denildi.

Ayrıntılar geliyor…

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx