İnci kefali avlamaya çalışan martıların kavgası kamerada

İnci kefali avlamaya çalışan martıların kavgası kamerada

VAN – Van Gölü’nde yaşayan endemik tür olan inci kefali balığı, yumurtalarını bırakmak için tatlı su yataklarına yaptıkları muhteşem göçü devam ederken, balıkları avlamaya çalışan martıların birbirleri ile kavgasında ilginç görüntüler ortaya çıkıyor.

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru başlattığı göçü devam ediyor. Her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek amacıyla sürüler halinde Van Gölü’nü besleyen akarsulara akın eden binlerce inci kefalinin neslini korumak amacıyla av yasağı uygulanıyor. Van Valiliği koordinesinde jandarma, emniyet ve belediye ekipleri, kaçak avcılığı önlemek amacıyla sıkı önlemler alırken, Van Gölü üzerindeki adalarda ve sahil kıyılarında yaşayan martılar ise yakaladıkları balıklarla kendilerine ziyafet veriyor. Martıların, av sırasında birbirlerine karşı verdikleri mücadele ise ilginç görüntüler oluşturuyor. Göçün en yoğun izlenebildiği Erciş balık bendine gelen martılar, yumurtalarını bırakmaya çalışan balıkları avlamak için birbirleri ile kıyasıya kavga etmeleri, bölgeye gelen vatandaşlar tarafından ilgiyle izleniyor.

“30 yıldır bu göçü takip ediyorum ne zaman martılar bu bölgede çoğalmaya başladıysa o zaman anlıyorum balılar da geldi”

Her yıl Erciş ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan balık bendine gelerek hem balıkları hem de avlanan martıları görüntüleyen doğa fotoğrafçı Ferzende Coşar, “balık göçü başladığı zaman martılar da göç ediyor. Sanki bir yerden haber alıyor, birileri gizli bilgi veriyor martılara. 30 yıldır bu göçü takip ediyorum ne zaman martılar bu bölgede çoğalmaya başladıysa o zaman anlıyorum balılar da geldi. Şu anda gördüğünüz gibi burada bir martı şöleni var. Bu şölen Temmuz’un 15’ine kadar devam eder. Şimdi enteresan bir şey var. Martı zaten balığı biliyor. Bunun yanında karga da onlardan eğitim almış ve onlarda balık avlıyor. Bunların yanında, köpek, kedi, sansar, kaplumbağa ve insanlar balığı yiyor Allah balığa bereket verdi bitmiyor. Martılar balığı tüm olarak yutuyor ve 2 saatte bir balık avlıyor. Fakat kargalar bir tane balığı alıyor ve sadece iç organlarını yiyor. Her sene 10-12 balık bir kilo gelirken, son yıllarda ise 8-9 balık bir kilo geliyor. Alınan tedbirlerden dolayı balığın boyu da büyüdü” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*