İstanbul’u bir de Moza-İst ile keşfedin

Sanat kariyerinde 65. yılını kutlayan Halim Kulaksız, ‘Moza-İst’ adlı sergisinde; İstanbul’un karmaşıklığını ve zenginliğini yıllarca çektiği fotoğraflarla gözler önüne seriyor.

Sanatçı, panoramik görüntüleri oluşturan mozaiklerle, izleyiciyi bir sanat yolculuğuna çıkarıyor. Sergide yer alan her bir mozaikte 6 bin ila 7 bin arası İstanbul fotoğrafı gizlenmiş.

Kulaksız, eserlerinde izleyicilerin derinlemesine keşfedebileceği özel bir yöntem kullanarak, her küçük parçayı hikayenin birer unsuruna dönüştürmüş. Kendine özgü dijital fırça darbeleriyle eserlerine eşsiz bir nitelik de kazandırmış.

Son zamanların ilgi çekici sergileri arasında yer alan “Moza-İst” izleyicilere İstanbul’un tarihini, kültürünü ve dokusunu farklı bir perspektiften deneyimleme fırsatı sunuyor. Halim Kulaksız’ın lensinden mozaik dünyası, izleyiciyi bir sanat yolculuğuna davet ediyor. Fotoğrafın sınırlarını zorlayan eşsiz eserlerle dolu sergi, 25 Şubat’a kadar Piramid Sanat’ta görülebilir.

18. İSTANBUL BİENALİ 2025’TE DÜZENLENECEK

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007-2036 Bienal Sponsoru Koç Holding’in katkılarıyla düzenlenecek olan 18. İstanbul Bienali, 2025’e ertelendi.

İKSV’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak 18. İstanbul Bienali için 2023 Mart ayından bu yana dünyanın dört bir yanından 58 sanatçıyla birlikte çalışıyoruz. Onlarca yeni sanat eserinin üretimine ve hem yerel hem uluslararası ölçekte verimli işbirliklerine olanak sağlamasını hedeflediğimiz bu bienalin kavramsal çerçevesi, büyük kayıpların ve acıların ardından sanatın nasıl bir rol üstlenebileceğini araştırıyordu.

Bu sırada, vakıftaki seçim ve karar süreçlerine dair eleştiriler aldık ve bu eleştirileri değerlendirerek tüm işleyişleri daha katılımcı hale getirmek üzere harekete geçtik. Buna rağmen, sanat çevrelerinde asla arzu etmeyeceğimiz biçimde tarafların oluştuğunu, bienale katılmayı kabul etmiş veya etmeyi değerlendiren sanatçıların, yürütülen işbirliklerinin ve ortaklıkların olumsuz etkilendiğini gözlemledik.

Bu durum, İstanbul Bienali’nin planlandığı şekilde düzenlenmesini imkansız hale getirdi. Bu nedenle, 14 Eylül 2024’te kapılarını açması planlanan 18. İstanbul Bienali’nin ertelendiğini kamuoyuna üzülerek duyuruyoruz.


CAPPADOX GERİ DÖNÜYOR

En eski yerleşimlere ev sahipliği yapmış olan Kapadokya’da; ilham veren, rutini kıran, zihin açıcı ve özgün deneyimler sunan Türkiye’nin ilk destinasyon festivali Cappadox, 5. edisyonu ile Volkswagen ana sponsorluğunda, Yapı Kredi ve +1 katkılarıyla, Uçhisar-Göreme’yi merkezine alan ve çevredeki vadilere yayılan geniş bir coğrafyada 23-26 Mayıs tarihleri arasında dönüyor. Yerel ve ulusal sanatçıları, tüm dünyadan katılımcılarıyla buluşturmaya hazırlanan disiplinlerarası kültür festivali Cappadox’un yeni programı ilerleyen günlerde açıklanacak.


PARLAYAN TENOR CRR’DE

Eleştirmenler tarafından “parlayan tenor” ve “olağanüstü bir şarkıcı” olarak nitelendirilen Meksikalı tenor Alejandro Del Angel, “Roma Karnavalı” ile 3 Şubat Cumartesi akşamı CRR’de. Del Angel’e CRR Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği konserde orkestrayı yetenekli İtalyan şef Jacobo Brusa yönetecek. Konser repertuvarı, Giuseppe Verdi’nin derin ve etkileyici aryalarından Francesco Cilea, Gaetano Donizetti, Pietro Mascagni ve Georges Bizet gibi ünlü bestecilerin unutulmaz eserlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

GENÇ GÜNLER FESTİVALİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 9-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştireceği 38. Genç Günler Festivali, sahnelerini genç kuşağın sanatçılarına ve sanatçı adaylarına açıyor. Genç Günler kapsamında üniversitelerin konservatuvarları ve tiyatro bölümlerinin yanı sıra üniversite kulüp ve tiyatro topluluklarının oyunlarının başvuruları kabul ediliyor. Programa alınan projeler, 10 gün boyunca Şehir Tiyatroları sahnelerinde, İstanbul seyircisiyle ücretsiz buluşacak. Başvurular, başvuru formu doldurularak 23 Şubat’a kadar [email protected] adresine e-posta olarak gönderilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx